Детето и правото му на избор
Животът често ни поставя в ситуации, когато е необходимо да направим избор. Качеството – да можеш да решиш как да постъпиш, да носиш отговорността за това действие и евентуалните му последици, е ценно както за нас самите, така и за околните. И като повечето черти от характера ни и то се формира още в детството. За да възпитате в такъв дух детето си, е необходимо понякога да го оставяте да решава само. Да се упражнява, най-общо казано. Да се научи, че може и трябва да взема решения.
Как практически да стане това?
Естествено има неща, за които не може да разчитате на неговия избор. Като например: Искаш ли да си изпиеш лекарството? Ще си лягаш ли? Няма нужда да казваме, че родителите носят отговорността и затова те вземат решенията в почти всички случаи. Но все пак има ситуации, в които може да оставяте детето да преценява само.
Храната – дори двегодишното дете може да избира. Например между два варианта за закуска – мюсли или сандвич. Дори и да не е всеки ден, но му давайте тази възможост. Или нека реши днес пълна или половин чаша чай иска. Сок или айрян?
Дрехите – тук също може да си позволите да оставяте избора на него. Естествено бързам да уточня, че това е т.нар. контролиран избор. Например, приготвяте два тоалета за детската градина и го оставяте то да избере. Или от подходящите за сезона блузки да реши коя да облече днес. Това, освен че ще му помогне да бъде категорично в избора си, но и ще възпита у него вкус към обличането. Използвайте да поговорите кои цветове си отиват, как може да съчетавате дрехите. Но все пак ако съвсем не противоречи на вашите възгледи, оставете го да се облече както прецени. Може детето ви да е артистична и творческа натура и да изгради свой собствен стил на обличане. Не го ограничавайте прекалено и не го вкарвайте в стандартите на – червено и розово не си подхождат, например.
Оставете детето си да избира не само какво да облече, но и какво да купи. Вземайте го с вас в магазина. Подберете няколко модела блузки или тениски, които вие одобрявате като материя и цена и нека то избере коя да си купи. Това им дава самочувствие и ги прави решителни. Както и уверени в правото им на избор.
Когато имате време му позволявайте да избере маршрута, по който да се приберете вкъщи от детската градина. Ако посочи по-дългия, а след това се измори, ще знае, че правото да избираш върви заедно с възможността да направиш грешен избор и да понесеш последиците от това.
Доверете му се да избере на каква допълнителна дейност да се запише – танци, рисуване, спорт. Проучете заедно възможностите, отидете на няколко тренировки или занимания и го оставете само да реши.
Важно е да имате предвид, че когато дадете на детето право на избор сте длъжни да уважите решението му. Ако не сте готови на това, по-добре изобщо не го поставайте в тази ситуация. С годините трябва да увеличавате нещата, за които да се доверявате на неговата преценка.
Използвайте всеки удобен момент, в който вие като родители прецените, че може да дадете на детето право на избор. Оставете го само да реши как да постъпи и уважете мнението му. Така ще отгледате уверено и решително дете, което и в бъдеще ще може да се справя със ситуациите, налагащи избор. А вие сами знаете, че те не са никак малко, защото избор винаги има. Важно е да имаме смелостта да го направим.
Автор: Натали Петкова, източник: hera.bg