Всяко дете е важно за своя родител!
Всеки родител е важен за неговото дете!
Лятото приключва и едно от най-важните събития за всяко семейство с деца е подготовката за малчуганите за предстоящия старт на новата учебна година или детската градина. Наред с подбора на раници, училищни пособия и нови дрехи, родителите е възможно да се сблъскат с още ангажименти покрай изпращането на малките и по-порасналите ученици.
Някои семейства започват търсенето на подходящи школи за уроци особено ако предстои кандидатстване на децата, други се заемат с подбор на подходящи извънкласни дейности – спорт, танци, рисуване, а вече и модерните възможности от IT сектора.
Определено всичко е важно, но за да сме ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ освен ученическите пособия и уроци и има други детайли.
Ще споделим с вас, няколко ключови моменти от приключението ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ.
Ако случайно пропуснем ситуация или пример, който вас представлява интерес по-специално, винаги можете да ни обърнете внимание или да ни пишете!
Ще започнем със здравето и съветите на Петя Узунова Петя Узунова, нашият здравен медиатор по проект „Бъдеще за всяко дете“.
Един от най-важните ангажименти на родителите е здравето на малчуганите при подготовката – и в училище, и в детската градина.
Имунната система
Със смяната на сезона и променливото време през есента е съвсем нормално имунитетът на децата да падне, а срещата с всички в училище и появата на обичайните грипове и настинки носят риск от разболяване още в началото на учебната година. За да избегне ученикът ходенето до лекаря, топлите дрехи и есенното яке няма да са достатъчни. Добре е имунната система да бъде подсилвана периодично. Най-добре е това да се случва с правилно и разнообразно хранене, чрез което организмът сам да си набавя необходимите минерали и витамини.
Ако все пак обаче детето има склонност да боледува повече, може би е добре да се консултирате с личния лекар на детето.
Нежеланите „гости“
През лятото малчуганите ходят на лагери, отиват на село, събират се с приятелите си за игри. Понякога, освен с хубавите спомени и емоции, те се прибират вкъщи и с „нежелани гости“. Да, говорим за главовите въшки, които не застрашават здравето на децата, но пък са много неприятни и лесно се предават от глава на глава. Просто бъдете готови за подобен сблъсък с „нежеланите гости“, не изпадайте в паника и се отправете в аптеката, къдетоп вече има много препарати, с които да нагостите „нахалниците“ и те да си отидат.
Също – Контролните изследвания.
Продължавайки темата за по-малките ученици, не можем да не споменем, че при постъпване в детските градини се изискват контролни изследвания на децата и на родителите, затова имайте предвид, че ще трябва да си вземете един-два дни отпуск, за да свършите и тази процедура.
Контролните изследвания не са лоша идея и за по-големите ученици. Така ще проследите общото здравословно състояние на детето си, а и ще можете да разберете дали има нужда от подсилване на имунната система.
Здравословното хранене
Вече споменахме, че здравословното хранене стои в основата на здравето не само на децата, но и на възрастните. То обаче е обвързано и с поддържането на нормално тегло, което може да се окаже проблем за някои ученици по време на учебната година.
Този казус е породен от fast food храните, на които децата залагат в междучасията – закуски, хамбургери, дюнери, пици и т.н. Именно заради това е добре да следите с какво се храни ученикът и ако е възможно, да приготвяте храната му за училище вкъщи.
Ако все пак това не е възможно, е добре да говорите по темата с децата си, за да могат и сами да изграждат навици за здравословно хранене. Чуваме, че все повече в училищното ежедневие се възвръща практиката – носене на кутии за храна. Приветстваме го и ви насърчаваме да използвате възможността да приготвите кутията съвместно с детето. Плодове, зеленчуци, месце, сирене, яйчице, сандвич с масло + нещо любимо…., варианти на мъфини и палачинки…Можете да се развихрите!
Пожелавам на всички деца и техните родители спокоен старт и успешна учебна година!
С обич: Петя
Тъй като темата ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ вълнува и нас като родители, продължаваме…
Ще обърнем внимание на психическото здраве на учениците, децата, които за първи път прекрачват прага на Училището. Предложената информация е валидна и за родители на деца, които влизат в Детската градина.
Прекрасни мигове, които свързваме с трепет, притеснения, очаквания …и оставящи спомен за цял живот!
За тази част от ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ поговорихме с нашия колега Галина Гевгалова – семеен консултант и специалист в работата с родители, както и в осигуряването на групова подкрепа.
Промяната в средата, срещата с нови хора, а и самият стрес от учебния процес могат да бъдат причина детето да не се чувства добре чисто емоционално, което пък може да доведе и до физически здравословни проблеми.
Най-добрият съвет, който можем да ви дадем, е да разговаряте с децата си и да наблюдавате внимателно тяхното поведение. Насърчавайте ги да споделят подробности от деня си в училище. Това често се случва късно вечер, когато е време за баня или когато си пожелаваме „Лека нощ!“. Но за детето, това е най-спокойното време, когато се чувства най-свързано с родителя.
Ако ученикът е по-интровертно настроен, разговаряйте и с учителите, за да сте сигурни, че в училище върху него не е упражняван и тормоз от другите деца и да избегнете натрупването на тревожност у детето, а и у вас самите.
Не превръщайте оценките в драма. В началните класове те служат по-скоро за обратна връзка с родителите, отколкото като истинска оценка.
Търпеливо и с уважение помогнете на детето си да напредва с материала. Забележките – в задния джоб! Съветваме ви да поощрявате повече, отколкото да правите забележки – има по-голям резултат!
Децата отиват в училище на различно ниво. Някои могат да четат гладко, други дори не сричат. Заглушете притесненията си. Тези умения така или иначе ще се усвоят в течение на учебната година. Вие можете да помогнете с упражнения вкъщи.
Ако е възможно, взимайте участие в училищния живот. Всичко, което ще ви помогне да опознаете преподавателите и ежедневието на детето ви – е в плюс.
Участвайте в тържествата и откритите уроци. Това е уважение към труда на собственото ви дете и безценен спомен. Децата с трепет очакват да видят мама и тате сред публиката.
В първия учебен ден бъдете позитивни. Гушнете го, пожелайте му приятен ден и го оставете в ръцете на учителя. Изграждане на доверие и взаимен процес.
Разбира се, винаги можете да потърсите и мнението на специалист, който да ви насочи как да реагирате и да се справяте с поведението на децата, а и той да разговаря със самите тях.
„Дневния режим“ е много важен за първокласниците, за учениците, и изобщо за децата.
Колегите – Деси Димитрова и Ники Дичева споделят на какво да обърнем внимание през настъпващата есен и предстоящото начало на учебната година.
Моля, последвайте линка! read.bookcreator.com
Помогнете катo дарите сега
Бенефициент
Сдружение БЪДЕЩЕ ЗА ДЕЦА
Събрани:
0 лв.
Цел:
5000 лв.
Бенефициент
Сдружение БЪДЕЩЕ ЗА ДЕЦА
Събрани:
1 лв.
Цел:
5000 лв.
Бенефициент
Сдружение БЪДЕЩЕ ЗА ДЕЦА
Събрани:
15 лв.
Цел:
5000 лв.
Свържете се с нас