Международен ден за безопасен интернет: „Помисли преди да кликнеш. По-добра осведоменост за безопасен интернет”

На 11 февруари 2025 г. Националният център за безопасен интернет (НЦБИ, safenet.bg) ще отбележи 20 години от създаването си. Събитието ще се състои под мотото „20 години защита на децата ни в Интернет!”, а датата съвпада с отбелязването на международния Ден за безопасен интернет – глобална инициатива, в която участват над 140 държави от всички континенти, включително и България.

Националният център за безопасен интернет e единствената по рода си структура у нас за защита и подкрепа на българските деца в онлайн пространството. Горещата линия и Консултативната линия за онлайн безопасност за деца 124 123 обработва рекорден брой сигнали за злоупотреби. Линиите и чата на safenet.bg помагат на хиляди родители и деца при проблем с онлайн профил, онлайн насилие, вредно съдържание и др. Центърът е доверен партньор на дирекция “Киберпрестъпност” към ГДБОП, а на международно ниво – на мрежата INHOPE, на Интерпол, както и на големите социални платформи, в които децата масово имат профили. Като част от дейността си НЦБИ подпомага и учителите с предоставянето на свободни ресурси за провеждане на интерактивни уроци по дигитална и медийна грамотност на децата, разпознаване на онлайн насилие, правила и безопасност в Мрежата и др.

С всички свои дейности Центърът за безопасен интернет изпълнява държавна политика и ангажименти на България по няколко директиви на ЕС и Конвенции, но продължава да функционира без национално финансиране, за разлика от останалите такива структури в Европа. И в момента дейността му се подкрепя от граждани, компании и с финансиране от ЕС.

 

10 правила за безопасно сърфиране в интернет

Дигиталният свят много бързо и неусетно навлиза в реланият – в ежедневието, образоването, работата, общуването, пътуването, личните ни финанси ….

За всички ситуацията е динамична, несигурна и изисква да се приспособим, като повече от всякога ключови за деца, родители и учители са дигиталните умения и безопасност.

Затова ви предлагаме 10 правила за безопасно ползване на Интернет.

  1. Използвай сигурна парола за профилите си

Употребата на силна и защитена парола е от изключително значение за безопасното ти присъствие в интернет. Препоръчително е тя да съдържа поне 12 символа и да се състои от комбинация от малки и главни букви, цифри, символи и др. Също така да не присъства в правописния речник, да не съдържа лични данни (име, телефон, рождена дата) и да не е създадена с предвидими „трикове“ (пример: h0use).

Сменяй паролата си редовно, не я използвай на няколко места и най-важното – не я записвай никъде и не я споделяй с друг, защото може да попадне в ръцете на злонамерен човек. Силните пароли са трудни за помнене, но от голямо значение.

Ако искаш да тестваш комбинации и да провериш колко са сигурни те, ти предлагаме да го направиш тук. Имайте предвид, че паролата трябва да е измислена, а не актуална на някой от наличните ти профили.

  1. Прави редовно архивно копие на информацията си (backup)

Колкото и надеждно да изглежда твоят компютър, той в никакъв случай не е защитен срещу повреди и вируси на 100%. Като поддържаш актуално копие на архивираните ти данни, няма защо да се притесняваш за изгубена информация, независимо от това в какво състояние е устройството ти (било то телефон или лаптоп). Това помага и в случай на загуба или кражба на устройството ти, когато обикновено най-лошото е загубената заедно с него ценна информация.

Архивирането на данни звучи като досадна, сложна и времеемка задача, но всъщност има много услуги, които го предлагат (до някакъв обем и безплатно). Не е сложно, отнема малко време в началото, но след това може да става абсолютно автоматично и да спести много главоболия, включително и при смяна на устройствата. Когато си купиш нов телефон или лаптоп, лесно може да прехвърлиш информацията от стария на новия.

  1. Пази се от онлайн вируси

В онлайн пространството е от голямо значение да се предпазваме от вируси, които могат да ни навредят. Ето няколко ключови подхода за това:

  • Използвай най-актуалната версия на добра и лицензирана антивирусна (и антималуер) програма.
  • Обновявай си операционните системи, приложенията и програмите.
  • Не отваряй съмнителни линкове, реклами и имейли от непознати.
  • Избягвай несигурни мрежи (отворен Wi-Fi).
  • Внимавай при използването на USB флаш памет.
  • И не на последно място –използвай firewall.
  1. Информирай се за актуалните измами в интернет пространството, за да не станеш жертва на такава

Понякога по новините или в социалните мрежи споделят за нашумяла измама – препоръчваме ти да не ги игнорираш. Важно е да се информираш, защото измамниците могат да бъдат много изобретателни в лъжите си. Ако предварително знаеш за този тип измама и попаднеш на нея, ще я разпознаеш и избегнеш лесно.

  1. Не отваряй съмнителни имейли

Препоръчително е директно да изтриваш съмнителните (т.нар. фишинг) имейли, но ако все пак не си сигурен и ги отвориш – не следвай инструкциите им. Можеш да ги разпознаеш по следните признаци:

  • Липсва поименно обръщение, а имейл адресът на подателя няма общо с името на институцията, от която уж е изпратен имейлът.
  • В имейла те карат спешно да обновиш профила си или да изпратиш лична информация.
  • Имейлът е написан с печатни или правописни грешки.
  • Изискват от теб да последваш линк и да посетиш уеб страница или има прикачен файл, а подателят на имейла е неясен или съмнителен.
  1. Внимавай в кои сайтове влизаш

Освен фишинг имейли, съществуват и фишинг сайтове. Принципът им на работа е същият, като гореспоменатия – представят се от името на съществуваща институция като обикновено е копиран и дизайнът на оригиналния сайт. Можем да ги разпознаем по уеб адреса – той също може много да прилича на истинския, но ще има някои разлики.

Друг сигнал е, ако връзката не е сигурна (адресът не започва с https), трябва да си с повишено внимание. За тази цел препоръчваме да инсталираш приставката WOT (Web of Trust) към браузъра на компютъра си. Тя маркира нивото на безопасност на всеки сайт, който се появява.

Когато теглиш файлове, софтуер, игри или друго, също трябва да проверяваш сайтовете, от които смяташ да го направиш – като потърсиш мнения по независими форуми за тези сайтове.

  1. Използвай само достоверни източници

Много е важно да можеш да разпознаеш истинските от лъжливите новини. Има неща, по които можеш да разпознаеш дали една новина е фалшива:

  • Тиражирана е от съмнителна медия и не може да се намери в авторитетните издания.
  • Написана е неясно и некачествено (напр. с печатни и правописни грешки).
  • Няма снимки, които да докажат написаното, или кадрите са общи и неясни.
  • Позовава се на неконкретни авторитети (напр. „британски учени“).
  • Написаното в интернет и комуникираното по телевизията не винаги е вярно. Хубаво е да проверяваш информацията, особено ако ще я разпространяваш.
  1. Внимавай какви приложения си качваш и какъв достъп им даваш

При регистрация внимавай какви данни попълваш и обръщай внимание на политиката за поверителност. Не споделяй лична информация публично (ЕГН, три имена, дата на раждане, адрес, телефонен номер и т.н.). Много често хората не  четат политиката за поверителност и после остават изненадани от информацията, която може да се намери за тях в интернет.

  1. Внимавай какъв дигитален отпечатък оставяш

Пробвай да се потърсиш в google и виж какво ще ти излезе. Трябва да знаеш, че сайтовете обикновено предоставят настройки за управление на данните ти, от които можеш да се възползваш.

  1. Внимавай с кого и как общуваш

За съжаление онлайн не всеки е този, за когото се представя. Както в ежедневието, така и в интернет – не трябва да общуваш с непознати за теб хора. Тяхната цел може да не е в твой интерес.

Къде да подам сигнал?!

https://www.cybercrime.bg/bg/contacts -Официален сайт за борба с компютърните престъпления

https://116111.bg/ – Национална телефонна линия за деца

Полезни страници:

https://4safeweb.com/?fbclid=IwY2xjawIYJ05leHRuA2FlbQIxMAABHV1CwZAVEs4ASd2kRXbBqtxc27v1ZatpXiVyaoDjFPk3zc5ymGSMjF3RaA_aem_onpMNVLUcbWTqh-iV-dHWw

www.cybercrime.bg

https://www.safenet.bg

http://www.az-deteto.bg/safe/

http://safe.abcbg.com/

https://www.gdbop.bg/bg/cyber

https://www.youtube.com/watch?v=y-k4q6V7E

 

 

 

Група деца, усмихващи се в кръг на открито – Сдружение 'Бъдеще за децата

Звънецът звъни: ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ 

Всяко дете е важно за своя родител!

Всеки родител е важен за неговото дете!

Лятото приключва и едно от най-важните събития за всяко семейство с деца е подготовката за малчуганите за предстоящия старт на новата учебна година или детската градина. Наред с подбора на раници, училищни пособия и нови дрехи, родителите е възможно да се сблъскат с още ангажименти покрай изпращането на малките и по-порасналите ученици.

Някои семейства започват търсенето на подходящи школи за уроци особено ако предстои кандидатстване на децата, други се заемат с подбор на подходящи извънкласни дейности – спорт, танци, рисуване, а вече и модерните възможности от IT сектора.

Определено всичко е важно, но за да сме ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ освен ученическите пособия и уроци и има други детайли.

Ще споделим с вас, няколко ключови моменти от приключението ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ.

Ако случайно пропуснем ситуация или пример, който вас представлява интерес по-специално, винаги можете да ни обърнете внимание или да ни пишете!

Ще започнем със здравето и съветите на Петя Узунова Петя Узунова, нашият здравен медиатор по проект „Бъдеще за всяко дете“.

Един от най-важните ангажименти на родителите е здравето на малчуганите при подготовката – и в училище, и в детската градина.

Имунната система

Със смяната на сезона и променливото време през есента е съвсем нормално имунитетът на децата да падне, а срещата с всички в училище и появата на обичайните грипове и настинки носят риск от разболяване още в началото на учебната година. За да избегне ученикът ходенето до лекаря, топлите дрехи и есенното яке няма да са достатъчни. Добре е имунната система да бъде подсилвана периодично. Най-добре е това да се случва с правилно и разнообразно хранене, чрез което организмът сам да си набавя необходимите минерали и витамини.

Ако все пак обаче детето има склонност да боледува повече, може би е добре да се консултирате с личния лекар на детето.

Нежеланите „гости“

През лятото малчуганите ходят на лагери, отиват на село, събират се с приятелите си за игри. Понякога, освен с хубавите спомени и емоции, те се прибират вкъщи и с „нежелани гости“. Да, говорим за главовите въшки, които не застрашават здравето на децата, но пък са много неприятни и лесно се предават от глава на глава. Просто бъдете готови за подобен сблъсък с „нежеланите гости“, не изпадайте в паника и се отправете в аптеката, къдетоп вече има много препарати, с които да нагостите „нахалниците“ и те да си отидат.

Също – Контролните изследвания.

Продължавайки темата за по-малките ученици, не можем да не споменем, че при постъпване в детските градини се изискват контролни изследвания на децата и на родителите, затова имайте предвид, че ще трябва да си вземете един-два дни отпуск, за да свършите и тази процедура.

Контролните изследвания не са лоша идея и за по-големите ученици. Така ще проследите общото здравословно състояние на детето си, а и ще можете да разберете дали има нужда от подсилване на имунната система.

 Здравословното хранене

Вече споменахме, че здравословното хранене стои в основата на здравето не само на децата, но и на възрастните. То обаче е обвързано и с поддържането на нормално тегло, което може да се окаже проблем за някои ученици по време на учебната година.

Този казус е породен от fast food храните, на които децата залагат в междучасията – закуски, хамбургери, дюнери, пици и т.н. Именно заради това е добре да следите с какво се храни ученикът и ако е възможно, да приготвяте храната му за училище вкъщи.

Ако все пак това не е възможно, е добре да говорите по темата с децата си, за да могат и сами да изграждат навици за здравословно хранене. Чуваме, че все повече в училищното ежедневие се възвръща практиката – носене на кутии за храна. Приветстваме го и ви насърчаваме да използвате възможността да приготвите кутията съвместно с детето. Плодове, зеленчуци, месце, сирене, яйчице, сандвич с масло + нещо любимо…., варианти на мъфини и палачинки…Можете да се развихрите!

Пожелавам на всички деца и техните родители спокоен старт и успешна учебна година!

С обич: Петя

Тъй като темата ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ вълнува и нас като родители, продължаваме…

Ще обърнем внимание на психическото здраве на учениците, децата, които за първи път прекрачват прага на Училището. Предложената информация е валидна и за родители на деца, които влизат в Детската градина.

Прекрасни мигове, които свързваме с трепет, притеснения, очаквания …и оставящи спомен за цял живот!

За тази част от ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ поговорихме с нашия колега Галина Гевгалова – семеен консултант и специалист в работата с родители, както и в осигуряването на групова подкрепа.

Промяната в средата, срещата с нови хора, а и самият стрес от учебния процес могат да бъдат причина детето да не се чувства добре чисто емоционално, което пък може да доведе и до физически здравословни проблеми.

Най-добрият съвет, който можем да ви дадем, е да разговаряте с децата си и да наблюдавате внимателно тяхното поведение. Насърчавайте ги да споделят подробности от деня си в училище. Това често се случва късно вечер, когато е време за баня или когато си пожелаваме „Лека нощ!“. Но за детето, това е най-спокойното време, когато се чувства най-свързано с родителя.

Ако ученикът е по-интровертно настроен, разговаряйте и с учителите, за да сте сигурни, че в училище върху него не е упражняван и тормоз от другите деца и да избегнете натрупването на тревожност у детето, а и у вас самите.

Не превръщайте оценките в драма. В началните класове те служат по-скоро за обратна връзка с родителите, отколкото като истинска оценка.

Търпеливо и с уважение помогнете на детето си да напредва с материала. Забележките – в задния джоб! Съветваме ви да поощрявате повече, отколкото да правите забележки – има по-голям резултат!

Децата отиват в училище на различно ниво. Някои могат да четат гладко, други дори не сричат. Заглушете притесненията си. Тези умения така или иначе ще се усвоят в течение на учебната година. Вие можете да помогнете с упражнения вкъщи.

Ако е възможно, взимайте участие в училищния живот. Всичко, което ще ви помогне да опознаете преподавателите и ежедневието на детето ви – е в плюс.

Участвайте в тържествата и откритите уроци. Това е уважение към труда на собственото ви дете и безценен спомен. Децата с трепет очакват да видят мама и тате сред публиката.

В първия учебен ден бъдете позитивни. Гушнете го, пожелайте му приятен ден и го оставете в ръцете на учителя. Изграждане на доверие и взаимен процес.

Разбира се, винаги можете да потърсите и мнението на специалист, който да ви насочи как да реагирате и да се справяте с поведението на децата, а и той да разговаря със самите тях.

„Дневния режим“ е много важен за първокласниците, за учениците, и изобщо за децата.

Колегите – Деси Димитрова и Ники Дичева споделят на какво да обърнем внимание през настъпващата есен и предстоящото начало на учебната година.

Моля, последвайте линка! read.bookcreator.com

Помогнете катo дарите сега

Намерете своята кауза и дарете

Свържете се с нас

Чувствайте се свободни да ни пишете по всяко време

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Телефон+359 43162866 Изпратете имейлspecial_child@abv.bg

ул. „Войнишка“ 25гр.Казанлък