Ролята на родителя – не/поощряването на грешния правоговор и последствията от това
Всеки родител с нетърпение очаква детето му да произнесе първите си думички и да се научи да назовава какво иска и какво го притеснява. Когато малкото бебе плаче и не знаем, от какво е провокиран този плач неминуемо си мислим: „Кога ще пораснеш и ще започнеш да си казваш какво те мъчи?”. Това е въпрос, на който за съжаление няма точен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално и произнасянето на първите думички може да започне още на 8 месечна възраст при някои малчугани, докато други упорито мълчат до две – три годишна възраст.
От самото начало в резултат на емоционална връзка с майката и останалите хора от обкръжението на детето се появяват първите му звукове, които преминават в гукане. Постепенно запова да се чува произнасяне на звукосъчетания, които съдържат и гласни – „ма-ма”, „та-та” и т.н. После то се опитва да повторя и възпроизвежда цели думи. Прави опити да изговори правилно определени цели думи, защото не може веднага да започне да говори правилно. В началото изразява своите желание с една дума, което има смисъл на цяло изречение. Например: „вода”, означава „Искам вода” или „Дай ми вода”. Или пък викът „мамо” означава „Мамо, ела”, „Къде е мама?” и др. Истинското проговаряне при детето започва, когато свързва две думи в изречение. Произношението все още е неправилно – пропуска срички от думата или пък някои звукове го затрудняват. През третата година се увеличава речниковия запас и речта става все по-богата. Защо децата проговарят все по-късно?
През последните години се наблюдава тенденция на късно проговаряне сред децата и докато нашите родители си спомнят как на една годинка ние сме боравели умело с няколко думички, а на годинка и половина вече сме образували словосъчетания от думи, то нашите наследници на година – година и половина упорито мълчат. Причините за това явление може да са много, но най-очевидната причина е огромното море от информация, която ежеминутно залива все още незрялата нервна система на бебето. Преди 50 години бебетата са живеели в скучен и монотонен свят, без шарени, пеещи и движещи се играчки, без пъстри картинки и без някой да им обръща специално внимание. Новите стимули за тези деца са били изключително малко и речта като стимул не е било нужно да си съперничи с множество други стимули в съзнанието на детето.
Днес децата ни живеят в свят на изобилие от стимули – образи, форми, цветове, материи, движения – всички тези нови стимули ежедневно бомбардират все още незрялата нервна система на малчуганите и от тях се изисква да обработват бързо и непрекъснато огромната нова информация, която достига до тях от заобикалящата ги среда. Нормално е при толкова много стимули и натоварване на нервните клетки детето да не успява да обработи цялата постъпваща информация и някои стимули да са с приоритет пред други. Доста родители споделят притеснени, че детето им още не говори, но като ги попиташ знае ли това неговорещо дете от къде се включва телевизора или аудио уредбата – почти всички казват „Да, разбира се. Не само, че бебето може да си включи телевизора или да пусне музика, но дори знае как да превключва каналите!” – За това говорим – светът, в който живеем се променя. Променяме се и ние. Децата ни се научават за добро или зло да боравят с техниката преди да се научат да говорят.