На 14-ти ноември, в навечерието на Деня на християнското семейство, се състоя работна среща по проект „Бъдеще за всяко дете в Община Казанлък“. Домакин на срещата бе Сдружение „Бъдеще за децата“ – бенефициент по проекта.
Целта на формата бе на първо място да събере всички, които работят по различни дейности и направления в рамките на проекта и второто – да представи постигнатото до тук и по-конкретно дейността – „Къщи на семействата“.
Участие в срещата взеха госпожа Аксения Тилева, зам.-кмет на Община Казанлък, представители на Дирекция „Социално подкпомагане“ и Отдел „Закрила на детето“, колеги и партньори от социални услуги, кметове на населените места, в които са позиционирани „Къщи на семействата“ и екипа по проект „Бъдеще за всяко дете в Община Казанлък“.
Срещата се състоя от няколко модула, като през първия участниците имаха възможността да посетят една от Къщите – обновената в град Казанлък. Там, те се потопиха в работната атмосфера и се запознаха с ежедневните дейности и услуги, които се предоставят на потребителите в рамките на иновативната социална услуга. Бяха и специални гости на тематично събитие с интерактивен характер, насочено към най-малките ползватели на Къщата, което бе с образователна цел.
Гостите се запознаха с част от майките и техните деца, с екипа на Къщата и специалистите от неправителствената организация, които всяка седмица посещават и организират консултации на терен. В неформален разговор обсъдиха заедно добри практики и интересни случки от работата на екипа.
В рамките на следващите модули, през следобедните часове – в Комплекса за социални услуги за деца и семейства, в малко по-делова обстановка бе направено официално представяне на проекта – цел, мотивация, резултати, срокове, дейности и др.
Гостите имаха възможността да се запознаят с всички членове на екипа по „Бъдеще за всяко дете в Община Казанлък“, които се представиха лично и презентираха работата си, предизвикателствата, които срещат и това, с което се гордеят. Разказите, фактите и числата бяха подкрепени със снимков и видеоматериал.
В панелната дискусия на тема „Подобряване качеството на живот чрез инициативи като Къщи на семействата“ взеха активно участие и гости, и домакини. Получи се интересен разговор, а на финала – още идеи за проекти, допълнителни дейности и обещанието, че можем да разчитаме на подкрепата си, както досега.
Бе предвидено и специално време, в което да се задават въпроси, и да се споделят впечатления от видяното и чутото през деня.
Финалът на срещата бе поставен от госпожа Мария Гинева, изпълнителен директор на сдружение „Бъдеще за децата“, която завърши с благодарност и признателност към екипа на Община Казанлък и всички институции и партньори, които са част от постигането на по-доброто бъдеще и подобряване качеството на живот на децата в Казанлък.
Какво искаме да постигнем?
- Всяко дете да има равен шанс и избор.
- Всяко дете да има бъдеще.
- Всяко дете да живее със семейството си.
Проектът „Бъдеще за всяко дете“ има за цел да надгради и доразвие постигнатото от Община Казанлък, като ПАРТНЬОР и сдружение „Бъдеще за децата“, като БЕНЕФИЦИЕНТ, в посока превенция на изоставянето, подобряване на грижата за най-уязвимите деца, подкрепа на семействата и промяна в общността.
В проекта са заложени две дейности:
С първата дейност се доразвиват четири социално-здравни центъра или т. нар. „Къщи на семействата“ в гр. Казанлък, гр. Крън, с. Ръжена и с. Горно Черковище. Същите са създадени по модела на програмата „Сигурен старт“, който функционира в няколко европейски страни. Целта на тези Къщи на семействата е да продължат да събират и подкрепят родители и деца, които срещайки се там, да общуват помежду си, да обменят информация, да си помагат, а децата да развиват своите социални и когнитивни умения с помощта на специалисти, с които ще могат да се консултират на място в къщата.
Втората дейност е реализиране на директна работа на терен в общността за превенция и подкрепа на маргинализирани етнически общности и подобряване на достъпа до социално-здравни услуги. Картографиране, определяне на риска, интензивна подкрепа са само елементи от цялостната работа в подкрепа на семействата.
Освен работата на терен, се реализират и различни програми в къщите, специално разработени с оглед на конкретните потребности на общността, като малка част от тях са програми за превенция на ранните бракове, семейно планиране и превенция на разделянето на семействата и др.
Дейностите са взаимно допълващи и позволяват да се осигури интегрирана подкрепа за семействата от рискови общности, за да се намали риска от неглижиране и изоставяне на децата.
Проектът цели да допринесе за ефективна работа в сферата на превенция на рисковете от изоставяне на детето, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот в контекста на Европейската гаранция за детето, а резултатът е подобрени условия на живот на децата.
Настоящата публикация е част от Проект „Бъдеще за всяко дете в Община Казанлък“, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 по Договор № BG05SFPR002-2.003-0107-C01, съфинансирани от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.